Mléko a výroba parmezánu

Mléko a výroba parmezánu

Skot.

Dojení skotu.
Zpracování a vaření mléka.
Vložení do formy.
Vyndání z formy.
Zrání.
Kde parmezán zraje?
Dozrávání a značení.
Krájení celých kol.
Porcování na farmách.
Kolik forem parmezánu se denně vyrobí?

 

Skot:
Strakatý Holštýnský skot je plemeno, které se nejlépe hodí do výrobních fází. Je původem z nizozemského a německého regionu Friesland a stala se nejrozšířenější dojnou kravou na světě. Jsou ale farmy, které chovají původní plemeno červených kraviček

IMG_6711

Dojení skotu:
Dojení probíhá dvakrát denně. První v podvečer a druhé těsně po rozbřesku, ve 4 hodiny ráno.

parmezan-dojeni-skotu_optimized 

Zpracování a vaření mléka:
Večerní dávka mléka odpočívá ve velkokapacitních nerezových nádržích, stojících před každou farmou. Ráno je z něho odebrána nejtučnější část, sloužící pro výrobu másla. Takto odstáté mléko je poté doplněno o to ranní čerstvě nadojené. Vzniklá směs putuje do obřích měděných kotlů, tvarem připomínajících obrácené kostelní zvony. Následné přidání syrovátky a syřidla má zaručit optimální podíl přírodních kvasinek. Po deseti minutách může mistr sýrař, pomocí starodávného nástroje zvaného spino, nařezat vzniklou hmotu na malé kousky. Během následného pomalého zahřátí na 55 °C začnou sýrové kousky dopadat na dno kotle, kde vytváří základ budoucího parmezánu.
parmezan-vyroba_optimized
     

Večerní mléko čeká do rána v těchto obřích nerezových nádobách. Ty stojí u každé farmy.
parmezan-farřma-vyroba_optimized

Vložení do formy:
Po 50 minutách se sbírá sýrová hmota ze dna měděného kotle a dělí se na dvě části zvané "dvojčata". Dvojčata se ponechají viset na příčníku na kotli a poté se dají do formy „fascera“, která sýru dodá jeho konečný tvar. Každá forma je nyní označena kaseinovým štítkem s jedinečným číslem, které jej jedinečně identifikuje. 
parmesan-dvojcata_optimizedparmesan-form_optimized

    

Vyndání z formy a solení:
Když čerstvý Parmigiano Reggiano přijal charakteristický tvar, provede se solení: formy se ponoří do solanky s roztokem vody a soli ve speciálních nádrží, aby se do něj zcela přirozeným způsobem absorbovala sůl. Tento proces trvá téměř měsíc. Forma obdrží razítko s označením „parmigiano-reggiano“, označení měsíce a roku výroby a číslem, které identifikuje mlékárnu. Místo pro značku konsorcia je ponecháno. To bude vyznačeno až po 12 měsících v době kladivového testu.
parmezan-v-soli_optimized


Zrání:
Formy se ponechávají ve skladech na dřevěných deskách. Zrání trvá minimálně 12 měsíců. Mladší, světle zbarvený sýr v průběhu času zasychá a vytváří tmavší barvu krusty.
parmezan-cele-kolo_optimized


Kde parmezán zraje?
Každá farma nebo mlékárna má na pozemku skladovací haly. Tam parmezány zrají po celou dobu až do svého prodeje. Haly se v zimě nevytápí a v létě nechladí. 

Každé kolo parmezánu se musí každý den otočit. V malých farmách je otáčejí ručně a ve větší používají roboty. 
Parmezány roky leží na dřevěných policích.
parmezan-sklad_optimizedparmezan-robot_optimized

 

Dozrávání a značení:
Během zrání jsou formy Parmigiano Reggiano pravidelně otáčeny a kartáčovány. Na konci 12. měsíce přijdou odborníci z konsorcia Protection Consortium, kteří s dobře zaměřenými údery kladiva zjistí, jestli uvnitř forem nejsou žádné dutiny. Tato prastará operace se nazývá „bití“ a je velmi obtížná: pouze odborník je schopen „poslouchat“ desítky forem za hodinu.

Depositphotos_224729836_xl-2015

Po splnění všech předepsaných kontrol obdrží každá forma značku výrobce, která potvrzuje absolutní shodu parmezánů se specifikací produktu. Jestliže sýr neprojde testem kvality, není označen jako Parmigiano Reggiano a je prodáván jako stolní sýr. 

Každý výrobce parmezánu má přidělené registrační číslo, krerým je kolo parmezánu označeno. Viz číslo 3333 na obrázku. 
parmezan-cele-kolo_optimized

Díky online databázi, ve které je každé kolo parmezánu registrováno, můžete pomocí značky vypálene na spodní straně zjisti jeho původ.

Databázi spravuje konsorcium Parmigiano Reggiano. Strará se i o registraci farem a mlékáren, které chtějí parmezán vyrábět.   

 

Kolik forem parmezánu se denně na farmě vyrobí?
Malé farmy vyrobí denně kolem 9 forem, střední 80 a velké až tisíce. Malé mají většinou svá stáda, louky a parmezán vyrábějí výhradně z mléka od vlastních krav. Obří firmy vykupují mléko od desítek farem. 

Krájení celých kol:
Na otevření kola parmezánu se výhradně používá speciální nůž. Způsobů prvního otevření je více. Koukněte na krásné a poučné video. 

Porcování na farmách:
Každá farma a mlékárna má na porcování parmezánu nějaké stroje. Modernější nože jsou pneumatické (obr. vlevo). Sýr vložíte pod nůž v požadované šířce a sýr ukrojíte. Nůž sýrem proniká pomalu. Elektrické řezačky používají lanko. Pomocí elektromoru ho stáhnou dolů do škvírky pod úroveň desky a přektojí tím parmezán. Ty ještě jednoduší řezačky jsou na kliku. Lanko se ze zadní části přehodí dopředu přes sýr, a na přední části se zahákne za háček a točením kliky se lanko napíná, až projede sýrem.
parmezan-farma-rezani_optimizedparmezan-farma-rezani2_optimizedparmezan-farma-rezani3_optimized